Diagnozowanie zakrzepicy rozpoczynane jest u lekarza rodzinnego. To lekarz rodzinny może swojego pacjenta skierować do odpowiedniego specjalisty lub na jakiś oddział szpitalny. Wobec tego bardzo ważne jest, aby regularnie przeprowadzać u siebie badania w gabinecie lekarza rodzinnego, ponieważ dzięki temu będzie można uniknąć wielu poważnych komplikacji.
Tymczasem trzeba przyznać, że sama zakrzepica jest na tyle poważną chorobą, iż zdecydowanie nie powinna być ona lekceważona przez samych pacjentów, ani przez ich lekarzy. Trzeba przyznać, że obecnie lekarze rodzinni przechodzą także różnego rodzaju szkolenia również w kierunku leczenia zakrzepicy dzięki czemu są oni w stanie od razu zdiagnozować u swojego pacjenta początki zakrzepicy. Oczywiście po postawieniu takiej diagnozy będzie on musiał jeszcze przejść wiele bardziej specjalistycznych badań.
Diagnozowanie zakrzepicy i udaru polega na wykonywaniu u pacjenta odpowiednich badań krwi i badań obrazowych. Interpretacja badań krwi pozwoli lekarzowi na stwierdzenie, jak rzadką krew posiada pacjent i jak mocno jest zagrożony wystąpieniem u niego jakichś powikłań w czasie przebiegu zakrzepicy. Natomiast badania obrazowe wykonywane są już po stwierdzeniu zakrzepicy dla określenia, jak bardzo jest ona zaawansowana oraz w jak wielkich stopniu dotknęła jakichś narządów czy kończyn. Ustalenie takich faktów jest bardzo ważne, ponieważ brak wiedzy w tym zakresie może sprawić, że całe leczenie pacjenta będzie nieskuteczne, a stan pacjenta będzie się stale pogarszał.